Site icon Blog Szukampracy.pl – Artykuły o rynku pracy i HR dla pracodawcy

Jak założyć Gewerbe bez meldunku

Portrait of serious young businessman checking documents

Podziel się z innymi

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej umożliwiło Polakom prowadzenie działalności gospodarczej w dowolnym państwie członkowskim. Oczywiście, musi być ona prowadzona zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie danego kraju. Z tej możliwości skorzystało już kilkaset tysięcy naszych rodaków. Na taką decyzję mają wpływ przede wszystkim znaczne ułatwienia dla przedsiębiorców oraz wyraźnie niższe podatki. Wprawdzie, nominalnie mogą być one wyższe niż w Polsce, ale fakt bardzo wysokich kwot wolnych od podatku powoduje, że trzeba fiskusowi oddać znacznie mniej. Szczególną popularnością cieszą się Niemcy i trudno się dziwić, bo od lat pracują tam miliony Polaków. Ci, którzy poznali rynek niemiecki, bardzo często decydują się na założenie własnej firmy – rocznie jest to ponad 170 tysięcy osób.

Jak założyć Gewerbe w Niemczech?

Gewerbe to po prostu działalność gospodarcza założona w formie jednoosobowej. Daje dużą swobodę w znalezieniu kontrahentów i po prostu jest bardziej opłacalna. Wystarczy dobry pomysł i trochę gotówki na początek.

Założenie Gewerbe jest proste dla Niemców lub Polaków dobrze znających język niemiecki i niemieckie przepisy. Pozostali powinni skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych biur, które nie tylko pomagają założyć firmę w Niemczech, ale także przygotować wszystkie niezbędne dokumenty. Najważniejsze jest jednak to, że zarejestrują firmę bez meldunku w Niemczech. Najczęściej takie firmy prowadzą także księgowość i rozliczają z niemieckim urzędem skarbowym (Finanzamt).

Zarejestrować firmę w Niemczech może każdy, nawet osoba nie posiadająca meldunku, ale nie będzie podlegała wtedy niemieckiemu prawu podatkowemu, co akurat jest niekorzystne. Jest jednak na to zupełnie legalny sposób, ale o tym w dalszej części.

Rejestracja firmy w Niemczech niestety wymaga osobistej wizyty w Gewerbeamt (urząd ds. działalności gospodarczej) i złożenia wniosku zgłoszeniowego. W zasadzie wypełnia go urzędnik, zadając odpowiednie pytania i sprawdzając dokumenty.

W zależności od profilu przyszłej działalności, będą potrzebne:

Już z tego zestawienia widać, że przed udaniem się do Gewerbeamt, trzeba odwiedzić jeszcze kilka innych urzędów. W Niemczech nie ma możliwości załatwiania spraw urzędowych przez Internet. Do każdego urzędu trzeba udać się osobiście, a to zajmuje dużo czasu.

W Gewerbeamt otrzymujemy wypełniony przez urzędnika wniosek, z którym trzeba udać się odpowiedniego urzędu skarbowego, który działalność zatwierdzi lub nie  a następnie nada numer podatkowy. W Niemczech to urząd skarbowy ostatecznie decyduje o założeniu firmy. By wniosek przeszedł pomyślnie, przyszły przedsiębiorca musi udowodnić, że nie jest to forma samozatrudnienia, które w Niemczech jest nielegalne i karalne. Wystarczy wykazać chociaż jednego kontrahenta i chęć poszukiwania innych oraz wykazać, że przedsiębiorca samodzielnie decyduje o miejscu i czasie wykonywania pracy. Oczywiście nie wystarczą tu oświadczenia. To podczas rejestracji Gewerbe w Niemczech,urzędnik zadaje wiele pytań, na podstawie których wyciąga wnioski i wpisuje je do dokumentu. Nie ma co liczyć na pomoc niemieckiego urzędnika. Owszem jest miły i uprzejmy, ale bardzo rygorystycznie trzyma się przepisów prawa.

Jak założyć Gewerbe bez meldunku?

Wbrew pozorom, założenie firmy w Niemczech nie jest trudne i na dodatek jest to całkowicie legalne. Jeśli nie masz meldunku w Niemczech, to możesz skorzystać z jego użyczenia. Na terenie Niemiec działa wiele polskich firm, które dysponują niemieckim adresem. Zajmują się przede wszystkim pomocą i doradztwem w zakresie zakładania firm w Niemczech bez meldunku.

W ramach pośrednictwa w założeniu Gewerbe bez meldunku, nie tylko załatwiają formalności związane z założeniem działalności gospodarczej w Niemczech, ale udostępniają także swój niemiecki adres. Jest to równocześnie adres zameldowania i adres działalności gospodarczej w Niemczech. Firma od razu drukuje potrzebne wizytówki i wyrabia odpowiednią pieczątkę firmy – zgodną z obowiązującymi w Niemczech przepisami.

Na użyczony adres, będzie przychodziła całość korespondencji związanej z działalnością firmy, zarówno oficjalna z urzędów, jak i ta od kontrahentów biznesowych. Można odbierać ją osobiście, ale może być też przekierowywana na inny adres.

Firmy te funkcjonują podobnie jak wirtualne biura w Polsce, ale zakres ich działalności jest szerszy. Pomagają w szukaniu nowych zleceń lub kontrahentów, co w Niemczech ze względu na obowiązujące przepisy jest bardzo ważne. Firma w Niemczech bez meldunku, o braku samozatrudnienia musi udowodnić nie tylko w czasie rejestracji, ale także podczas późniejszej działalności. A szczególnej kontroli podlegają firmy z użyczonym adresem.

Czy to się opłaca?

Założenie firmy w Niemczech nie jest trudne, jeśli skorzysta się z pośrednictwa wyspecjalizowanej firmy, która doskonale orientuje się w przepisach obowiązujących na terenie Niemiec. Ogólne przepisy, dotyczące podatku dochodowego, VAT, składek ubezpieczeniowych obowiązują w całych Niemczech. Jednak każdy land ma prawo do indywidualnej polityki wobec firm. Niektóre landy (zwłaszcza wschodnie), w ramach ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej i pobudzenia lokalnej gospodarki, zwalniają firmy z płacenia czynszu za lokal lub przyznają dodatkowe ulgi.

Rejestracja firmy w Niemczech jest opłacalna jeszcze z jednej przyczyny. Dla polskich przedsiębiorców największym obciążeniem są składki ZUS, które liczone są nie od rzeczywistych dochodów, ale od średniej krajowej. Firmy jednoosbowe w Niemczech nie muszą płacić składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Te świadczenia są zupełnie dobrowolne,ale warto ubezpieczyć się dobrowolnie. Do wyboru są trzy możliwości:

Składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe obowiązkowo muszą być opłacane za zatrudnionych pracowników.

 Jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem, jakie muszą płacić firmy w Niemczech, jest ubezpieczenie zdrowotne. Jego brak pociąga takie same skutki jak w Polsce, czyli kary i konieczność zapłaty za leczenie, a to w Niemczech jest bardzo drogie.

Jak rozliczyć się z Finanzamt?

Firmy w Niemczech bez meldunku z użyczonym adresem, to najczęściej małe firmy o niskich dochodach. Jeżeli roczny dochód firmy w Niemczech nie przekracza 17 500 euro, to jest ona traktowana jako mały podatnik i nie musi wystawiać faktur VAT, a to duże ułatwienie.

Firmy, działające na terenie Niemiec, mogą odliczać koszty jeszcze przed rozpoczęciem faktycznej działalności, ale muszą być one potwierdzone fakturą i dokładnie opisanym celem wydatku. Zaliczki na podatek dochodowy opłacane są z góry według przewidywanego dochodu. Oczywiście, mogą odliczyć kwotę wolną od podatku (w 2020 r. to 784 euro miesięcznie) i wszystkie ulgi, których jest bardzo dużo (Kindergeld, ulgi na dojazdy, na samochody elektryczne).

Ostateczne rozliczenie dochodu rocznego należy złożyć do 31 lipca kolejnego roku. Jeżeli firma w Niemczech bez meldunku rozliczana jest przez doradcę podatkowego, termin upływa w ostatnim dniu lutego kolejnego roku.

Zakładając i prowadząc firmę w Niemczech bez meldunku trzeba pamiętać, że chcąc być niemieckim podatnikiem, trzeba na terenie Niemiec przebywać minimum 183 dni w roku. Krótszy pobyt w Niemczech spowoduje, że przedsiębiorca będzie podlegał polskiemu fiskusowi.

Zalety Gewerbe w Niemczech

Nie ulega wątpliwości, że po pokonaniu pierwszych trudności, prowadzenie firmy w Niemczech jest znacznie łatwiejsze, niż w Polsce. Przede wszystkim dlatego, że jest to najsilniejsza gospodarka w Europie i znalezienie kontrahentów nie jest trudne. Drugim ważnym czynnikiem jest stabilność przepisów. Jednak zakładając firmę w Niemczech, musisz mieć świadomość, że trzeba ich przestrzegać. Urzędnicy są bardzo skrupulatni, ale nie działają wbrew prawu i nie interpretują go na niekorzyść podatników.

Firma w Niemczech to niewątpliwie dobra opcja dla osób, które chcą uzyskać niezależność zawodową i ekonomiczną.