Utrata zdrowia w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych to obawa wielu osób, bez względu na charakter pracy. Wypadki mogą zdarzyć się każdemu, ale można się przed nimi zabezpieczyć, wybierając dobrze skonfigurowane ubezpieczenie.
Na najkorzystniejszą ofertę można liczyć, stawiając na gotowe pakiety. Analizując warunki danej polisy, warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które mają kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o ochronę ubezpieczonego.
Suma ubezpieczenia
W przypadku ubezpieczenia przed uszkodzeniem ciała i niezdolnością do pracy należy przede wszystkim zweryfikować maksymalną sumę ubezpieczenia. Określona jest ona kwotowo za 100% niezdolności do pracy, a w przypadku uszczerbku na zdrowiu – na podstawie badania lekarza-orzecznika przeliczana jest ona procentowo. Oznacza to, że przy sumie ubezpieczenia w wysokości 100.000 złotych, gdy uszkodzenie ciała związane np. ze złamaniem wyniesie 10%, wypłacone zostanie świadczenie w kwocie 10.000 złotych. Suma ubezpieczenia jest z kolei uzależniona od wysokości składki. Analizując oferty różnych ubezpieczycieli, warto te dwie kwoty ze sobą porównać, by wybrać taką polisę, która będzie pod względem finansowym dopasowana do potrzeb i najkorzystniejsza.
Rodzaje świadczeń
Równie istotną kwestią są rodzaje świadczeń przysługujących z ubezpieczenia przed uszkodzeniem ciała i niezdolnością do pracy. Oprócz jednorazowej wypłaty za uszczerbek na zdrowiu dobre ubezpieczenie tego typu powinno obejmować także rentę przy trwałej niezdolności do pracy, wypłacaną co miesiąc, do określonej sumy ubezpieczenia.
Ubezpieczenie przed uszkodzeniem ciała i niezdolnością do pracy przy zawodach podwyższonego ryzyka
Dobra polisa, zapewniająca ochronę przed uszkodzeniem ciała i niezdolnością do pracy, powinna także obejmować osoby pracujące w zawodach podwyższonego ryzyka. Wśród ubezpieczycieli można się bowiem spotkać z licznymi wyłączeniami w tym zakresie. To dlatego warto dokładnie przeanalizować Ogólne Warunki Ubezpieczenia, by wybrać polisę, która będzie dopasowana do danego zawodu.
Wiek ubezpieczonego
Ochrona przed uszkodzeniem ciała i niezdolnością do pracy powinna obejmować jak najszerszą grupę osób pod względem przekroju wiekowego. Przyjęło się, że mężczyźni pracują od 18 do 65 roku życia, a kobiety od 18 do 60 roku życia, co warunkuje maksymalny okres trwania polisy. Na rynku pracy coraz częściej można jednak spotkać osoby, które pracują także na emeryturze. Możliwość skorzystania w ich przypadku z dodatkowego ubezpieczenia ma duże znaczenie.
Gdzie warto ubezpieczyć się przed uszkodzeniem ciała i niezdolnością do pracy?
Na polskim rynku działa wielu ubezpieczycieli oferujących ubezpieczenie przed uszkodzeniem ciała i niezdolnością do pracy. Doskonałym przykładem towarzystwa, które zapewnia niezwykle korzystne warunki, jest Ergo Hestia. Ubezpieczenie przed uszkodzeniem ciała i niezdolnością do pracy jest tutaj dostępne w ramach pakietu Ergo 4, obejmującego również ubezpieczenie życia, uszczerbku na zdrowi, niezdolności do wykonywania pracy czy poważne zachorowanie i zdrowie dziecka. Oprócz wysokiej sumy ubezpieczenia, która wynosi do 500 tys. złotych w razie inwalidztwa lub poważnego wypadku, już przy najniższym pakiecie, i nawet do 4 mln złotych w formie miesięcznej renty w razie niezdolności do pracy z każdej przyczyny, można w tym przypadku liczyć także na:
– szeroką rozpiętość wiekową osób objętych ochroną – od 18 do 65 roku życia w razie niezdolności do pracy i od 18 do nawet 70 roku życia w razie uszkodzenia ciała,
– objęcie przy dodatkowej składce świadczeniem także przy wykonywaniu zawodów podwyższonego ryzyka, jak np. robotnik budowlany, operator maszyn budowlanych, rolnik, operator maszyn czy kierowca zawodowy.
To jednak nie wszystko, co oferuje ubezpieczenie przed uszkodzeniem ciała i niezdolnością do pracy w ramach pakietu Ergo 4. Istnieje bowiem możliwość wyboru specjalnego wariantu polisy, który ochroni spłatę kredytu. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają niespłaconą pożyczkę lub hipotekę.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.