Site icon Blog Szukampracy.pl – Artykuły o rynku pracy i HR dla pracodawcy

Jak umotywować wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy

indywidualny czas pracy
Podziel się z innymi

Przyznanie prawa do spersonalizowanego toku pracy następuje na pisemny wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy. Niemniej pracodawca wcale nie musi przychylać się do prośby pracownika, zwłaszcza jeśli ten nie poda przekonującej argumentacji. Jeżeli w ogóle ją pominie (bo teoretycznie może), jego szanse jeszcze bardziej maleją.

Pracodawca formalista a indywidualny rozkład czasu pracy

W firmach, gdzie kultura organizacyjna zakłada bardzo sztywne normy, pracodawcy mogą patrzeć niechętnie na próby zmiany standardowego trybu pracy dla pojedynczych jednostek. Zwykle swoje zastrzeżenia będą motywować:

Można oczywiście doszukiwać się zawoalowanych powodów takiej postawy, nie zmienia to jednak podstawowego faktu – tutaj uargumentowanie wniosku musi być szczególnie mocne. W przeciwnym wypadku pismo zostanie zapewne zbyte zdawkową odmową.

Indywidualny rozkład czasu pracy – wniosek dla pracodawcy umiarkowanie urzędniczego

Tam, gdzie styl korporacyjny obchodzi się szerokim łukiem, a jedną z firmowych dewiz jest elastyczność, pracownik ma szersze pole manewru. Jego wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy ma spore szanse trafić na podatny grunt. Przy czym należy pamiętać, by na etapie motywowania swojej prośby nie posiłkować się trywialnościami:

Muszą to być albo powody nieco większego kalibru, albo przynajmniej powody opisane w taki sposób, by nie budziły niepożądanych emocji nawet wśród najbardziej tolerancyjnych pracodawców.

Piszemy wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy

Wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy – dla chcącego nic trudnego

Również powyższe przykłady, choć z pozoru wydają się umiarkowanie akceptowalne, mogą stanowić pełnoprawną argumentację do wniosku o indywidualny rozkład czasu pracy. Wystarczy nadać im tylko odpowiednio dyplomatyczny kształt:

Naturalnie na pierwszym miejscu pracodawcy zawsze będą stawiać wnioski osób niepełnosprawnych bądź obarczonych konkretnymi obowiązkami (np. odbieraniem dzieci ze szkoły). Nie ma co ukrywać, że w pewnych okolicznościach w grę mogą także wchodzić osobiste preferencje przełożonych opiniujących wniosek bądź sympatie samych przedsiębiorców. Warto jednak pamiętać, by każdy wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy popierać solidną i właściwie przedstawioną argumentacją. Bez tego druga połowa sukcesu będzie najprawdopodobniej trudna do osiągnięcia.

Gotowy do wypełnienia wniosek o zmianę godzin pracy <– pobierzesz tutaj.

Łukasz Jabłoński