Niemcy to kierunek cieszący się szczególną popularnością wśród Polaków planujących podjąć pracę poza granicami kraju. Choć rynek pracy w Polsce znacząco – w porównaniu do stanu sprzed kilkunastu lat – się poprawił, szczególnie zachodnia część Niemiec kusi perspektywami oraz nieporównywalnie wyższymi zarobkami. Jak szybko znaleźć pracę w Niemczech? Oto kilka porad, które powinny w tym bardzo pomóc.
Wiele oczywiście zależy od tego, czy osoba planująca szukać pracy w Niemczech jedzie tam na stałe czy tymczasowo. Inną kwestią jest znajomość języka – która pozwala ubiegać się o zdecydowanie lepsze stanowiska – lub też brak możliwości komunikacji, co zdecydowanie ogranicza pułap zarobków. Warto też zastanowić się, czy najkorzystniejszą opcją – np. w przypadku specjalistów świadczących usługi przez internet tak, jak programiści – najlepszą opcją nie będzie dalsze mieszkanie w Polsce, ale praca zdalna dla niemieckiej firmy. Sieć oraz możliwość ewentualnego szybkiego dojazdu np. z Poznania do Berlina sprawia, że to rozwiązanie, które zdecydowanie ma sens.
Internet – źródło informacji o wakatach
Przede wszystkim, szukając pracy w Niemczech warto gruntownie przeanalizować źródła internetowe. To przede wszystkim portale z ofertami pracy w Niemczech. Do najpopularniejszych należą:
- karriere.de
- job24.de
- jobware.de
- jobnet.de
- stellenanzeigen.de
- mypolacy.de
- poloniusz.pl.
W przypadku zawodów specjalistycznych warto również aktywnie śledzić LinkedIn pod odpowiednimi hashtagami.
Wakacje – dobry czas na testy
Jeśli wyjazd do pracy do Niemiec budzi wątpliwości, warto rozważyć to np. na czas wakacji. To opcja bardzo popularna wśród studentów. Prace sezonowe nie wymagają skomplikowanej logistyki. Nawet bagaże można nadać w dowolne miejsce w formie paczki do Niemiec i wybrać się za zachodnią granicę tylko z podręcznymi rzeczami w samochodzie. Pod tym względem dystans między krajami zdecydowanie się zmniejszył. Warto wykorzystać to w kontekście przetestowania tego, jak pracuje się w Niemczech. Dodatkowo należy pamiętać, że za pracą sezonową w Niemczech często idzie propozycja dalszej – już całorocznej. Dodatkowo, do wielu prac tego typu w Niemczech osoby poszukiwane są nie tylko w wakacje, ale przez kilkanaście miesięcy.
Agencje pośrednictwa zawodowego
Wybierając się do pracy zagranicznej z założenia trzeba być ostrożnym. Jeśli to wyjazd do firmy, w której pracują znajomi, można być spokojnym o wypłacalność czy przestrzeganie zasad, czyli niemieckiego ordnungu. Jeśli jednak to eskapada w ciemno, warto zaufać pośredniczącej agencji, którą należy wcześniej sprawdzić pod kątem np. historii działalności. W takich przypadkach można być spokojnym np. o to, że posada będzie objęta ubezpieczeniem oraz oskładkowaniem. Agencje pracy w Niemczech zapewnią też pomoc w kontekście zakwaterowania oraz – co najważniejsze – z założenia współpracują wyłącznie ze zweryfikowanymi pracodawcami. Można oczywiście również szukać pracy poprzez Arbeitsämter, jednak agencje oraz internet powinny okazać się pod tym względem zdecydowanie bardziej skuteczne w działaniu.
Najpopularniejsze “polskie” branże
W jakich zawodach warto szczególnie szukać pracy w Niemczech? Bardzo duże zapotrzebowanie jest na specjalistów IT – to naturalny kierunek dla polskich programistów. Niemniej popularni są kierowcy w branży transportowej: zarówno doświadczeni jak i dopiero zdobywający szlify na europejskich drogach. Z dużą ostrożnością należy natomiast podejść do ofert dla opiekunek – w tym przypadku warto zdecydowanie sięgnąć po pośrednictwo agencji.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.