Site icon Blog Szukampracy.pl – Artykuły o rynku pracy i HR dla pracodawcy

Jak system ATS wspiera proces rekrutacji? Czym w ogóle jest?

Portrait of happy housewife sitting at table in cozy apartment and spending leisure time for online shopping in web stores, positive female freelancer using home internet connection on laptop

Podziel się z innymi

Współcześnie procesy rekrutacji niemal w każdym przypadku podlegają pełnej automatyzacji: przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na wdrożenie systemu do rekrutacji ATS (z ang. Applicant Tracking System). Jak proponowane rozwiązanie wspiera weryfikację i zatrudnianie nowych pracowników? Czym w ogóle jest i jakie ma zalety? Przeczytaj artykuł na temat systemu ATS.

System ATS – czym jest? Czy rozbudowane narzędzie może być intuicyjne?

Czym jest system rekrutacyjny ATS? To oprogramowanie przeznaczone do wygodnego zarządzania procesem pozyskiwania, weryfikowania i zatrudniania kandydatów, którzy aplikują na dane stanowisko. Narzędzie jest rozbudowane i maksymalnie funkcjonalne, jednocześnie zaś, intuicyjne. Dzięki zaawansowanym funkcjonalnościom, system ATS wspiera HR we wszystkich zadaniach zadaniach związanych z rekrutacją. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj: https://elementapp.ai/wszystko-o-ats.

Jak system ATS wspiera procesy rekrutacyjne? Kogo odciąża?

System ATS cechuje się przede wszystkim funkcjonalnością. M.in. przechowuje profile kandydatów pozyskiwanych z różnych źródeł; pozwala także dołączyć do nich dodatkowe dokumenty, notatki lub komentarze oraz nadawać własne tagi. Jak konkretnie wspiera procesy rekrutacyjne? W jaki sposób odciąża HR z pracy administracyjnej? Za pomocą narzędzia rekruter może m.in.:

– korzystać z gotowych szablonów ogłoszeń;

– korzystać z opcji multipostingu (tj. szybkiej i wygodnej publikacji ogłoszeń na wielu portalach zewnętrznych równocześnie);

– szybko i płynnie komunikować się z kandydatami.

Dobry system ATS może dokonywać preselekcji zgłoszonych aplikacji w oparciu o określone kryteria oraz porównywać dane aplikujących z pożądanymi. To rozwiązanie, które maksymalnie skraca czas trwania całego procesu; pozwala także zaoszczędzić koszty.

Warto wiedzieć, że system ATS stanowi także centralną bazę danych. W praktyce oznacza to, że wszystkie zgromadzone dokumenty, komentarze i historie rozmów z kandydatami są gromadzone w jednym miejscu. Dzięki temu upoważnione osoby mają zapewniony wygodny dostęp do potrzebnych informacji. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy w trakcie trwania rekrutacji ma miejsce np. zmiana rekrutera odpowiedzialnego za zatrudnienie pracownika.

Co powinien umożliwiać system ATS?

Niewątpliwą zaletą ATS jest możliwość korzystania z funkcjonalności systemu, niezależnie od wielkości firmy i branży, w której ona działa. Co powinien umożliwiać najlepszy system rekrutacyjny? M.in. darmowe wyszukiwanie kandydatów, również na portalach społecznościowych oraz po treści CV (także w przypadku pliku graficznego), możliwość wysyłania automatycznych i spersonalizowanych wiadomości do aplikujących kandydatów na każdym etapie rekrutacji oraz możliwość tworzenia dowolnych pytań rekrutacyjnych (i ich modyfikacji). Dodatkowo:

– możliwość wyszukiwania kandydatów po treści notatek lub komentarzy dodanych do profilu przez rekrutera (lub inne osoby, upoważnione do wglądu do bazy zgłoszeń);

– możliwość wyszukiwania kandydatów po treści udzielonych odpowiedzi; istotna jest także opcja automatycznej punktacji tych odpowiedzi.

Artykuł Sponsorowany