O przebranżowieniu się i rozpoczęciu przygody w świecie IT myśli ostatnio coraz więcej pracowników różnych sektorów. Mowa zarówno o osobach, które pierwsze kroki w IT już postawiły, ale chciałby zmienić nieco obrany kierunek rozwoju zawodowego, a także tych, którzy aktualnie realizują się zawodowo w zupełnie innych branżach. Jak się przebranżowić w wieku 30 lat? Czy każdy może planować rozwój w branży IT?
Przebranżowienie IT – dlaczego warto?
Perspektywy rozwoju branży IT są bardzo obiecujące. Zapotrzebowanie na specjalistów nieustannie od lat utrzymuje się na wysokim poziomie i nic nie wskazuje na to, by miało się to w najbliższym czasie zmienić. W wielu krajach, w tym w Polsce, branża zmaga się z ogromnym niedoborem kadr, a dynamicznie rozwijająca się technologia nieustannie tworzy nowe stanowiska pracy. Wszystko to pozwala przypuszczać, że jeszcze przez długie lata specjaliści IT będą mogli przebierać w ofertach i cieszyć się ponadprzeciętnymi wynagrodzeniami.
Powodami, dla których tak wiele osób myśli dziś o przebranżowieniu są nie tylko stabilność zatrudnienia i konkurencyjne wynagrodzenia, ale również wiele pozapłacowych benefitów. Wspomnieć warto przede wszystkim o dużej elastyczności zatrudnienia. Mowa o pracy zdalnej i możliwości świadczenia pracy w elastycznych godzinach – nierzadko z dowolnego miejsca na ziemi, aczkolwiek nie jest to regułą. Powszechność pracy zdalnej sprawia, że coraz większa liczba programistów decyduje się na rozpoczęcie współpracy z zagranicznymi podmiotami, co pozwala cieszyć się jeszcze wyższymi wynagrodzeniami przy jednoczesnym utrzymaniu dotychczasowych kosztów życia.
Jak się przebranżowić?
Jednym z najczęstszych pytań w kontekście przebranżowienia się są pytania dotyczące zasadności takiej decyzji oraz stosownego czasu na taką zmianę. Warto w tym miejscu podkreślić, że na zmianę ścieżki zawodowej nigdy nie jest za późno i każdy może się na taki krok zdecydować. Konieczne jest tylko właściwe planowanie, cierpliwość i ogromna konsekwencja. Na szczęście istnieje dziś wiele możliwości rozwoju i pozyskiwania niezbędnych kompetencji – zarówno płatnych, jak i całkowicie darmowych. Mowa o najróżniejszych kursach i szkoleniach, poświęconych konkretnej tematyce, a także kompletnych ścieżkach szkoleniowych, które pozwalają zdobyć fundamentalną wiedzę i następnie konsekwentnie ją rozwijać.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że kariera w IT nie różni się istotnie od wielu innych branż – wymaga nie tylko określonych kompetencji technicznych, ale i kompetencji miękkich, znajomości języków obcych, dobrego zrozumienia biznesu, umiejętności zadawania pytań i rozmawiania z przedstawicielami każdego szczebla firmowej hierarchii. Myli się ten, kto uważa, że branża IT jest zarezerwowana wyłącznie dla osób zajmujących się programowaniem. W pionach IT wielu firm znaleźć można wiele stanowisk, które z programowaniem nie mają nic wspólnego, jednak przyczyniają się do tego, by w terminie i budżecie dostarczać rozwiązania, których oczekuje biznes.
Zobacz oferty pracy w firmie Existo.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.