Choć oszczędzanie i inwestowanie może początkowo wydawać się trudnym aspektem zarządzania finansami, odpowiednio uporządkowana wiedza pozwala z powodzeniem je rozpocząć, a dyscyplina – osiągać sukcesy. Poniżej przedstawiamy uniwersalną strategię jak oszczędzać pieniądze, podzieloną na kluczowe etapy, które zapewniają wolność finansową i bezpieczeństwo. Sprawdź, jak zbudować trwały i stabilny fundament oszczędności poprzez tworzenie budżetu domowego i ciesz się osiąganymi celami oraz spokojem w przyszłości.
Krok 1: Określenie celów oszczędnościowych
W pierwszej kolejności poznaj swoje „dlaczego”. Określ, po co chcesz oszczędzać – to pomoże Ci skupić się na korzyściach i utrzymać motywację podczas całego procesu, który – nie ukrywajmy – wymaga wyrzeczeń.
Najlepiej zidentyfikować 3 rodzaje celów:
- Krótkoterminowe (np. wakacje, zakup nowej pralko-suszarki, laserowa korekcja wzroku);
- Średnioterminowe (np. stworzenie 12-miesięcznej poduszki finansowej, zakup samochodu);
- Długoterminowe (np. emerytura czy inwestycje).
Oczywiście poznanie powodów, dla których chcesz oszczędzać to dopiero początek.
Krok 2: Analiza aktualnych wydatków
Po określeniu celów oszczędnościowych przychodzi czas na dogłębne przyjrzenie się swojej sytuacji finansowej, by móc zidentyfikować obszary do poprawy. Takie działanie pozwala też usprawnić dokładne śledzenie swoich wydatków w dalszej kolejności.
W tym kroku chodzi o to, byś zorientował się, jakie dokładnie są Twoje zarobki i – przede wszystkim – wydatki. Stwórz budżet na podstawie tego, jak wyglądały Twoje przychody i rozchody w ubiegłym miesiącu (lub kwartale).
1. Zbierz informacje – na kartce, w arkuszu Excel lub w specjalnej aplikacji.
Potrzebujesz dwóch rubryk. Do jednej wprowadzasz wszystkie miesięczne przychody, w drugą wpisujesz każdy wydatek z tego samego miesiąca. Uwzględnij wszystkie rachunki, faktury i paragony.
2. Dokonaj analizy powstałego budżetu
Sprawdź, gdzie dokładnie trafiają Twoje pieniądze, by móc zidentyfikować kategorie wydatków, w których da się przeprowadzić pewne cięcia.
3. Określ obszary z potencjałem oszczędnościowym.
Może planowanie posiłków i zakupy z listą pozwolą na mniejsze wydatki na artykuły spożywcze? A może musisz zawiesić na jakiś czas nowe zakupy odzieżowe? Masz subskrypcje, z których nie korzystasz i jesteś w stanie je anulować? Zbyt dużo przeznaczasz na rozrywkę? Bilety do kina czy na koncerty?
Ważne!
Zrozumienie ile zarabiasz, ile wydajesz i określenie obszarów do poprawy, to jeden z najważniejszych etapów przygotowujących Cię do oszczędzania. Wykonaj go sumiennie.
Krok 3: Tworzenie realistycznego budżetu
Po prześledzeniu wcześniejszych miesięcy pod kątem przychodów i wydatków przychodzi czas na stworzenie planu na przyszłość. Zsumuj kwotę, która zostanie Ci po odjęciu zbytecznych wydatków czy też np. po określeniu nowego budżetu na zakupy spożywcze – to pieniądze, które co miesiąc powinieneś oszczędzić. Przelej je na osobne konto — np. oszczędnościowe — od razu po otrzymaniu wypłaty. Nie czekaj z tą transakcją na koniec miesiąca, by zobaczyć „ile faktycznie zostanie”. Postępuj zgodnie z zasadą najpierw płacę sobie.
Weź pod uwagę, że budżet domowy wymaga regularnego śledzenia wydatków, ponieważ nie da się zaplanować ich w 100% wiarygodnie. Czasami rozchody w jednej kategorii wyniosą więcej, warto wtedy „załatać powstałą dziurę” oszczędnościami w innym obszarze, by finalnie wyjść na tzw. zero.
Krok 4: Automatyzacja oszczędzania
Pamiętaj, że podstawą oszczędzania jest działanie polegające na odkładaniu określonej kwoty i wydawaniu środków, które pozostały – nigdy odwrotnie.
By nie zapomnieć o przelaniu oszczędności na przeznaczony do gromadzenia ich rachunek ustaw w bankowości elektronicznej stały przelew. Traktuj go jak rachunek za prąd czy gaz – coś, co jest Twoim obligatoryjnym wydatkiem.
Krok 5: Redukcja wydatków
Każdy kolejny miesiąc powinien przynosić nowe wnioski i poprawki w budżecie, by był jak najbardziej realistyczny i możliwy do utrzymania.
Trzymaj się planu, lecz modyfikuj go w razie potrzeby. Kontroluj swoje impulsywne zakupy i staraj się przez cały czas szukać obszarów, w których możliwa jest redukcja wydatków.
Krok 6: Poszukiwanie okazji i rabatów
W procesie oszczędzania wszelkie okazje, rabaty czy kupony są Twoimi sprzymierzeńcami.
Dodatkowo możesz:
- Zacząć skupiać się na wyprzedażach;
- Maksymalnie oszczędzać energię w domu;
- Starać się negocjować ceny wszędzie, gdzie to możliwe (ubezpieczenie samochodu, czynsz najmu, etc.);
- Korzystać z programów zniżkowych lub cashback (np. karty dużej rodziny, Payback czy aplikacji LetyShops).
Krok 7: Śledzenie postępów
Każdy miesiąc musi być przez Ciebie monitorowany. Dzięki temu, na koniec pojawią się odpowiednie wnioski. Zobaczysz czy jesteś na dobrej drodze, czy jednak budżet lub sposób, w jaki wydajesz pieniądze, wymagają korekty.
Swoje postępy możesz śledzić:
- W aplikacji mobilnej do zarządzania budżetem – przykładem może być Mint, Pocket Guard czy You Need A Budget (YNAB);
- Na papierze – jeśli jesteś tradycjonalistą i wolisz notatnik czy zeszyt, one również świetnie nadadzą się do rejestrowania przychodów i rozchodów;
- W arkuszu kalkulacyjnym – program Excel perfekcyjnie nadaje się zarówno do stworzenia prostej tabeli, jak i bardziej zaawansowanego budżetu. W ustawieniach posiada nawet gotowy arkusz służący analizie swoich finansów osobistych.
Krok 8: Inwestowanie oszczędności
Kiedy Twój poziom oszczędności wyjdzie poza ramy funduszu awaryjnego (zwanego też poduszką finansową), lub zrealizujesz już podstawowe krótkoterminowe cele, zastanów się nad inwestowaniem dalszej nadwyżki.
W zależności od tego, jakie dokładnie są Twoje cele oszczędnościowe, możesz dobrać dopasowane do nich narzędzia inwestycyjne, np.:
- lokaty;
- fundusze;
- obligacje.
Takie działanie uchroni Twoje środki przed zjadającą je inflacją, a także – w dłuższej perspektywie – pomoże zwiększyć kapitał.
Krok 9: Utrzymywanie dyscypliny
By osiągnąć swoje cele oszczędnościowe, należy nastawić się na długoterminowe działanie. Innymi słowy: oszczędzanie wymaga czasu.
Zmieniające się okoliczności powinny motywować Cię do wprowadzania modyfikacji w budżecie, które pomogą dostosować się do sytuacji bez naruszania zaoszczędzonej kwoty. Bądź systematyczny, konsekwentny i wytrwały.
Krok 10: Nagradzanie siebie
Nawet najbardziej zmotywowana osoba potrzebuje od czasu do czasu czegoś, co da jej przysłowiowego kopa do dalszego działania. Choć samo oglądanie tego, jak rośnie górka Twoich pieniędzy, na pewno będzie stanowiło świetną motywację, nie zapomnij po drodze nagradzać się za dotychczasowe osiągnięcia.
Świetnym sposobem są drobne nagrody za pieniądze, które pozostają na koniec miesiąca w świetnie zaplanowanym i jeszcze lepiej wykonanym budżecie.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.