Szukanie pracy to wymagające zajęcie, do którego trzeba się dobrze przygotować. Dzięki temu nie tylko znajdziesz pracę szybciej, ale też szansa na to, że będzie ona spełnieniem Twoich zawodowych marzeń, będzie bardzo duża. Do poszukiwania pracy warto więc podejść metodycznie. Ważne jest zaplanowanie konkretnego czasu w ciągu dnia, który przeznaczymy na aktywne poszukiwanie zatrudnienia. Niezwykle istotne jest oczywiście również napisanie dobrego CV oraz listów motywacyjnych, a także przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej.
Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile czasu trwa znalezienie pracy. Nie da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Jest to kwestia bardzo indywidualna uzależniona od wielu czynników jak na przykład zawód, w jakim szukasz pracy, czy region, w którym mieszkasz. Znalezienie pracy na stanowisku specjalistycznym z wysokim wynagrodzeniem z reguły trwa dłużej, z kolei, jeśli poszukujemy pracy w sektorze, w którym wakatów jest sporo na przykład w handlu, usługach czy na produkcji to możemy liczyć na znacznie szybszy sukces. Dużo zależy też oczywiście od naszych możliwości czasowych oraz zaangażowania w poszukiwanie pracy. Jeśli aktualnie nie mamy żadnego zatrudnienia, to warto poświecić nawet kilka godzin dziennie na przeglądanie ogłoszeń i przygotowanie aplikacji. To z pewnością znacznie przyspieszy znalezienie pracy. Zdarza się jednak również tak, że szukamy nowej pracy, pracując jeszcze u poprzedniego pracodawcy. W takim przypadku ustalmy sobie konkretne dni tygodnia i godziny na szukanie nowego zajęcia. Niestety często zdarza się, że pracodawcy odrzucają kandydatów ze względu na proste błędy, których można bardzo łatwo uniknąć. Nie trać szansy na zdobycie dobrej pracy. Dobrze przygotuj się do procesu rekrutacji i sprawdź, czego unikać podczas poszukiwania pracy.
Błędy możemy popełnić na każdym etapie procesu poszukiwania pracy- zarówno podczas przeglądania ogłoszeń, jak i przygotowania aplikacji, a także podczas rozmowy rekrutacyjnej.
Chaotyczne przeglądanie ogłoszeń o pracę
Portale z ogłoszeniami rekrutacyjnymi dosłownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Jest moich naprawdę bardzo dużo, a ogłoszenia o pracę można liczyć w tysiącach każdego dnia. Po prostu nie sposób przejrzeć ich wszystkich. Trzeba więc podejść do sprawy metodycznie.
Nie przeglądaj wszystkich ogłoszeń na kilkunastu różnych portalach. Stracisz tylko czas i narazisz się na niepotrzebny stres.
Po pierwsze zastanów się, na jakiej pracy Ci zależy – czy jest to specjalistyczne stanowisko, czy nie? Pomyśl też o tym, w jakim regionie lub mieście chcesz pracować. Ważne jest także zastanowienie się nad formą zatrudnienia- czy preferujesz zatrudnienie bezpośrednio przez pracodawcę, przez agencję pracy, a może akceptujesz obie formy? Odpowiedź na te pytania pozwoli Ci znacznie zawęzić pole poszukiwań.
Najlepsze efekty daje wybór 2-3 większych portali rekrutacyjnych i regularne (najlepiej codzienne) przeglądanie w nich ogłoszeń. Oczywiście nie czytamy wszystkich ogłoszeń, ponieważ byłoby to zbyt czasochłonne. Warto zastosować dostępne w wyszukiwarce każdego portalu z ogłoszeniami filtry. Wybierzmy region lub miasto, które nas interesują, formę zatrudnienia oraz stanowisko. W wielu portalach można także zaznaczyć preferowaną wysokość wynagrodzenia, dodatkowe benefity pozapłacowe, a także wymagania stawiane kandydatom do pracy jak na przykład znajomość języków obcych czy stopień wykształcenia. Taka filtracja pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu. W wynikach wyszukiwania pojawią się bowiem tylko te oferty, które spełniają nasze oczekiwania oraz stanowiska, na które mamy odpowiednie kwalifikacje.
Warto też poszukać pracy na portalach lokalnych. Miejskie portale prowadzą zazwyczaj działy ogłoszeń. Szukając pracy w Warszawie odwiedź stołeczne serwisy, zaś poszukując ofert nad morzem możesz sprawdzić dział „Praca Gdańsk” w serwisie PulsGdanska.pl
Niedopracowane CV i list motywacyjny
Nie od dziś wiadomo, że pożądanie przygotowane dokumenty rekrutacyjne to połowa sukcesu w procesie poszukiwania pracy.
Przyłóż się więc do ich stworzenia. Możesz stworzyć jeden podstawowy szablon CV, ale zdecydowanie nie zlecamy wysyłania tego samego dokumentu do wielu różnych pracodawców. Modyfikuj go pod konkretne stanowisko. To znacząco zwiększy Twoje szanse w procesie rekrutacji. Każdorazowo eksponuj w swoim CV te kwalifikacje i doświadczenia zawodowe, których poszukuje pracodawca, na którego ogłoszenie aplikujesz. Nie jest to trudne ani pracochłonne. Wystarczy kierować się wymaganiami wobec kandydatów zwartymi w ogłoszeniu rekrutacyjnym.
Oprócz CV zdecydowana większość pracodawców wymaga również przedstawienia listu motywacyjnego. Ten dokument zdecydowanie powinno się tworzyć pod konkretną ofertę pracy. Wysyłając niespecyficzną szablonową treść skopiowaną z internetowego poradnika o pisaniu listów motywacyjnych, niestety zmniejszasz swoje szanse na szybkie znalezienie pracy.
Oczywiście warto dowiedzieć się, jak taki dokument powinien wyglądać pod względem formalnym, jednak do jego pisania powinniśmy przystąpić w pełni samodzielnie.
W treści listu motywacyjnego powinni znaleźć się uzasadnienie naszej aplikacji na konkretne stanowisko. Zastanówmy się więc dobrze, dlaczego na nie aplikujemy i przedstawmy swoje powody pracodawcy właśnie w liście motywacyjnym. Warto również przedstawić powody, dla których jesteśmy dobrym kandydatem na dane stanowisko. Tutaj uwaga na bardzo często popełniany błąd- nie przepisujmy do listu motywacyjnego informacji z CV o naszym wykształceniu czy doświadczeniu zawodowym. Nie o to chodzi. Postarajmy się raczej uzasadnić na podstawie naszych twardych i miękkich kompetencji, dlaczego uważamy, że dobrze sprawdzimy się w konkretnej pracy. Warto tutaj także powołać się na konkretne przykłady na przykład sytuacje, z którymi doskonale poradziliśmy sobie w poprzednich miejscach zatrudnienia.
Jeśli mamy duże trudności z napisaniem dobrego CV i listu motywacyjnego, to pomyślmy o zleceniu stworzenia takich dokumentów profesjonalistom. Bez trudu znajdziemy portale o pracy, które oferują taką usługę. Przedstawiamy tam dokładnie swoją sytuację- wykształcenie, doświadczenie zawodowe, oraz stanowisko, a najlepiej konkretne ogłoszenie, na które chcemy wysłać aplikację, a doświadczona osoba stworzy dla nas odpłatnie dokumenty rekrutacyjne na wysokim poziomie merytorycznym oraz graficznym.
Nieprzygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej
Zostałeś zaproszony na rozmowę rekrutacyjną? To świetnie! Pamiętaj jednak, że trzeba się do niej solidnie przygotować. Podstawą jest oczywiści punktualność oraz schludny wygląd. W tym drugim przypadku nie ma jednego ustalonego dres kodu. Wiele zależy od Twojego zawodu oraz stanowiska, na które aplikujesz. Zupełnie inaczej trzeba ubrać się na rozmowę w sprawie pracy na stanowisku doradcy klienta w placówce bankowej czy konsultanta w urzędzie, a inaczej, gdy staramy się o posadę sprzedawcy, kucharza, czy grafika komputerowego. Prosta zasada, którą warto się kierować, mówi o tym, że na stanowiska formalne i urzędowe obowiązuje strój formalny, natomiast na te w szeroko pojętych usługach czy w handlu można pozwolić sobie na nieco bardziej swobodny ubiór.
Kolejną kwestią jest przygotowanie merytoryczne do rozmowy. Przed udaniem się na spotkanie warto dowiedzieć się czegoś więcej o firmie, w której staramy się o pracę. Najlepiej zrobić to po prostu z jej oficjalnej strony internetowej. Powinniśmy także przygotować sobie odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych przez rekruterów pytań. Inspiracji szukajmy w najlepszych portalach z ogłoszeniami o pracę, które zawierają także część blogową czy poradnikową. Udanie się na rozmowę bez żadnego przygotowania to błąd, przez który możemy stracić szansę na dobre zatrudnienie.
Żyjemy w czasach, kiedy nie tylko wiele stanowisk pracy jest zdalnych, ale często także rekrutacja na stanowiska stacjonarne odbywa się w pełni zdalnie. Jest to ogromna oszczędność czasu zarówno dla pracodawcy, jak i dla kandydata do pracy. Pierwszym etapem procesu rekrutacyjnego jest oczywiście wysłanie aplikacji. Najczęściej jest to CV oraz list motywacyjny, ale firmy coraz częściej stosują także dodatkowo lub zamiast tych dokumentów własne formularze rekrutacyjne, które należy wypełnić. Przyłóżmy się do tego. Pamiętajmy, aby nasze wypowiedzi pisemne były spójne, a także poprawne stylistyczne, gramatycznie i ortograficznie.
W przypadku, gdy rozmowa o pracę odbywa się w siedzibie pracodawcy, zaplanujmy podróż tak, by dotrzeć na miejsce mniej więcej kwadrans przed czasem. Pozwoli to na przygotować się, ochłonąć, uspokoić się, czy choćby bez pośpiechu skorzystać z toalety. Z kolei, jeżeli rozmowa o pracę odbywa się online, to przygotujmy odpowiednio pomieszczenie, z którego będziemy łączyć się z pracodawcą. Najlepiej usiąść przy stole lub biurku na tle białej ściany. Oczywiście należy pamiętać o odpowiednim stroju- rekrutacja zdalna nie zwalnia nas ze schludnego wyglądu. Niedopuszczalny jest widoczny w oku kamerki naszego komputera bałagan w pomieszczeniu czy dobiegające z niego odgłosy z telewizora bądź radia.
Trzech najczęściej popełnianych błędów podczas szukania pracy można naprawdę bardzo łatwo uniknąć. Wystarczy dobrze się przygotować. Zdecydowanie warto to zrobić, jeśli zależy nam na jak najszybszym znalezieniu wymarzonej pracy.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.