Site icon Blog Szukampracy.pl – Artykuły o rynku pracy i HR dla pracodawcy

Brak zapłaty za pracę – co zrobić?

Podziel się z innymi

Twój pracodawca nie zapłacił Ci za pracę i zastanawiasz się, w jaki sposób zareagować? A może takie sytuacje zdarzają się regularnie? Sprawdź, co możesz zrobić, jeśli nie otrzymałeś zapłaty na czas.

Niewypłacenie pensji w terminie – konsekwencje

Niewypłacenie przez pracodawcę pensji w terminie może być poważnym problemem. Jeśli nie otrzymałeś wynagrodzenia na czas, powinieneś wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji. Oczywiście drobne, na przykład jednodniowe opóźnienie, może przydarzyć się każdemu pracodawcy. Powodem może być choroba, pobyt w szpitalu, a nawet urlop księgowej. Jeżeli jednak opóźnienia takie zdarzają się regularnie lub problemem jest brak zapłaty za pracę przez długi czas, warto zareagować.

Obowiązujące w Polsce przepisy zapewniają pracownikom ochronę, również na wypadek braku zapłaty za pracę. Za niewypłacenie pensji w terminie pracodawcy mogą grozić poważne konsekwencje. Jedną z nich jest konieczność zapłaty pracownikowi odsetek. Co ważne, odsetki przysługują pracownikowi również w sytuacji, gdy opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia nie wynikało z winy pracodawcy, a nastąpiło na przykład na skutek opóźnienia płatności od kontrahentów. Odsetki na opóźnienie wypłaty pensji należą się w wysokości odsetek ustawowych.

Brak zapłaty za pracę – co zrobić?

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie może zrobić osoba, która nie otrzymała pensji w terminie, jest zgłoszenie tego zdarzenia do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Na skutek takiego zgłoszenia Inspekcja rozpoczyna kontrolę w firmie. Jeśli scenariusz pracownika zostanie potwierdzony, Inspekcja może nakazać pracodawcy wypłacenie pracownikom pensji. Pracodawcy mogą również grozić konsekwencje w postaci rozpoczęcia postępowania sądowego z tytułu wykroczeń przeciwko prawom pracowniczym.

Kolejną rzeczą, którą może zrobić pracownik w sytuacji braku zapłaty za pracę, jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jeżeli pracodawca dopuścił się naruszenia obowiązków względem pracownika, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Jeśli natomiast rozwiązano umowę o pracę zawartej na czas określony, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa o pracę miała trwać – nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.

Oczywiście pracownik może również zdecydować się na złożenie pozwu przeciwko pracodawcy. W tym przypadku jednak warto skorzystać ze wsparcia prawnika, ponieważ niezbędne będzie przygotowanie odpowiednio skonstruowanego pozwu.

Więcej o prawie pracy przeczytasz tutaj: https://jakubowskazawada.com/prawo-pracy/

Brak zapłaty za pracę – podsumowanie

Brak zapłaty za pracę to problem, z którym zmaga się wielu pracowników. Niestety, sytuacja gospodarcza jest obecnie na tyle nieciekawa, że coraz więcej pracodawców ma problem z wypłacalnością. Warto jednak dochodzić swoich praw, szczególnie jeśli problem braku zapłaty za pracę nie występuje po raz pierwszy.

Tekst inspirowany: https://jakubowskazawada.com/